Kontuzja stożka rotatorówKontuzje stożka są naprawdę różne. Może wystąpić zapalenie, naderwanie i zerwanie. Zerwanie oczywiście jest najgorsze i kończy się operacją w której zszywają kikuty ścięgna (zazwyczaj nadgrzebieniowego z powodu jego „cudownego” umiejscowienia). Zapalenie jest konsekwencją naderwania (chociaż nie wiem czy w przypadku stożka określenie „przecieranie” nie będzie lepsze).
Kontuzje pierścienia występują u dużej grupy ludzi. Zazwyczaj w sportach i zawodach w których wymagane są częste i powtarzalne ruchy powyżej głowy, ruch rzucania i gwałtownego ciągnięcia.
Cytując angielską wersję językową Wikipedii:
cheerleaders, baseballpitchers, softball pitchers, American football players (especially quarterbacks), weightlifters, especially powerlifters due to extreme weights used in the bench press, rugby players, volleyball players (due to their swinging motions), water polo players, rodeo team ropers, shot put throwers (due to using poor technique), swimmers, boxers, kayakers, western martial artists,fast bowlers in cricket, tennis players (due to their service motion) and tenpin bowlers due to the repetitive swinging motion of the arm with the weight of a bowling ball.DiagnozowanieNic nie zastąpi badania u lekarza. Do pełnej diagnozy wymagane jest przynajmniej USG. Chociaż często pacjenci podejmują leczenie bez kontroli wykwalifikowanego specjalisty.
Dzięki przytoczonemu filmowi możesz wykonać trzy proste testy, które pomogą ci stwierdzić, czy coś z twoim rotatorem jest nie tak. (
tutaj)
Terapia
W uszkodzeniach poniżej 50% stożka agresywna rehabilitacja przynosi bardzo dobre efekty. W przypadku większych uszkodzeń często trwa to dość długo. Bywa, że większe urazy kończą się operacją, ale nie jest to duży odsetek kontuzji. Diagnoza, to część lekarska (chociaż często lekarze dorzucają blokady dostawowe albo jakiś lek przeciwbólowy. Ketonal przejdzie, iniekcje dostawowe zawsze odradzam.). Leczeniem stożka rotatorów zajmują się m.in. fizjoterapeuci i osteopaci. Wizyta u fizjoterapeuty powinna zawierać: ultradźwięki, masaż poprzeczny/funkcyjny, zwiększenie mobilności , zwalczenie dysbalansu mięśniowego oraz pokazanie ćwiczeń mających wzmocnić stożek. Wariacje są różne i zawsze może to trochę inaczej wyglądać.
Można także próbować wyleczyć kontuzję w domu (wersja dla ryzykantów). Trzeba tylko wiedzieć, że ze stanem zapalnym się nie ćwiczy. W momencie, gdy jeden bark jest cieplejszy od drugiego, mamy obrzęk to stosujemy RICE. Po ustąpieniu tych objawów zaczynamy ćwiczyć. Co jest najważniejsze w rehabilitacji stożka rotatorów? Pozycja łopatki.
Kluczową rzeczą w każdym ćwiczeniu na stożek rotatorów (również ćwiczenia na barki i klatkę piersiową!) jest pozycja łopatek. Najbardziej interesuje cię retrakcja (addukcja) pomieszana z downward rotation czyli dolną rotacją.
Każde ćwiczenie, które będziesz robić powinnieneś robić z łopatką w pozycji neutralnej. W większości przypadków będzie to ściągnięcie łopatek do kręgosłupa, czyli wykonanie lekkiej retrakcji. Jeżeli popatrzysz do lustra, środek barku powinien przebiegać za uchem.
Powyższe ćwiczenia wystarczy wykonywać raz dziennie, 3 serie po 15 powtórzeń. Pierwszy tydzień bez obciążenia, drugi 250g, trzeci 500g, itd. Aż dojdziecie do 1,5 kg. Możesz wykorzystać ekspander, ale równie dobrze za obciążenie może posłużyć napój w puszcze (250g), butelka wody mineralnej (500g) itd.