Publikacje

JAK SOBIE RADZIĆ Z TRĄDZIKIEM

Wielu ludzi podczas dojrzewania, na cyklach sterydowych lub podczas PCT boryka się z tłustą skórą, a co za tym idzie trądzikiem. Jedyna nadzieja i ratunek, to udanie się do lekarza i uzyskanie recepty na izotretynoinę. Jest to lek, bardzo mocno ingerujący w gospodarkę hormonalną, układ nerwowy, jak i sam mózg. Lekarz powinien pomyśleć dwa razy zanim wypisze receptę na ''trutkę'', nim popadniemy w depresję i wyskoczymy z balkonu lub strzelimy sobie w łeb na kuracji z izotretynoiną. Wystarczy przeanalizować, co naprawdę jest przyczyną naszych problemów skórnych i zacząć skutecznie to eliminować.
 
Drugim, w sumie najbardziej powszechnym czynnikiem, powodującym występowanie trądziku jest niepoprawne żywienie - ćwicząc systematycznie, znamy zasady zdrowego żywienia. Wszyscy chodzimy na siłownię na sucho i jemy zdrowo, choć czasami ''sucho i zdrowo'' mija się w 100% z prawdą, czego efektem są wypryski na ciele. Jak pozbyć się trądziku spowodowanego ''tanim żarciem''? W tym artykule nie będę zgłębiaj tego tematu, możecie iść na kursy do Kuby Mauricza czy zgłosić się po pomoc do Ajwen.
 
Druga połowa osób borykająca się z trądzikiem, liczy że zażywanie antybiotyków garściami i popijanie zdrowym jogurtem, aby nie obciążać układu trawiennego, wyleczy ich z nabytego problemu. Dlatego by zwiększyć swoją świadomość, polecam spotkania z tymi wcześniej wymienionymi, genialnymi jednostkami - naprawdę dobra inwestycja w siebie.
 
Zatem przejdźmy do sedna sprawy...
 
Większość znajomych, którzy zażywają sterydy zmaga się z trądzikiem – jeden z efektów ubocznych. Środki z reguły dostępne bez recepty, jak maść cynkowa lub inne środki przeciwtrądzikowe nie rozwiążą tej kwestii na stałe, w ostateczności mogą przynieść chwilową ulgę lub nie poskutkować wcale. Dlatego pragnę przybliżyć tę problematykę.
 
Kwas pantotenowy - czyli powszechnie zwany witaminą B5, a tak naprawdę jest to mieszanka związków chemicznych: kwasu pantotenowego, panteiny, pantenolu i koenzymy A.
  • Panteiny - pochodnej kwasu pantotenowego.
  • Pantenol - należący do grupy alkoholi, nie występującego w przyrodzie, ale aktywnego biologicznie w stosunku do ludzi i zwierząt.
  • Koenzym A - aktywne biologicznie formy kwasu pantotenowego.
Witamina B5 odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie tłuszczy i olejów. Zwiększa pracę metabolizmu tych obu związków, redukuje tłustą skórę, o której wspomniałem wyżej. Różnicą pomiędzy kwasem pantotenowym a izotretynoiną jest to, iż izo odpowiada za skurczenie się gruczołów łojowych w cebulkach włosowych, a B5 po prostu redukuje wydzielanie się łoju. Skoro wcześniej uzgodniliśmy, że znamy się na sterydach, spójrzmy na to, jak na różnicę miedzy nolvadexem a aromasinem. Wiemy co stanie się, gdy będziemy kontrolować estradiol nolva, a kontrolować estradiol aromasinem, prawda? Mechanizm działania Wit B zwiększa zasoby koenzymu A, przez co zawieszany jest rozkład tłuszczu poprzez działanie na poziomie komórkowym. (źródło Lit-Hung Leung 1997).
 
Koenzym A jest zużywany na poziomie komórkowym do utleniania tłuszczy, czyli logicznie podchodząc do sprawy, im więcej KeA, tym więcej tłuszczu weźmie udział w procesie utleniania. Najprostszym sposobem zwiększania Acetylu KeA jest właśnie podawanie witaminy B5. Dr Leung opisuje w swoim eksperymencie podawanie pacjentom dawek z rzędu 5-10 gram tej oto witaminy.
 
5-20 gram witaminy B5?! To będzie kosztować majątek!!
 
Wypadało by obniżyć dawkę B5 do bardziej przyjaznych – w grę wchodzi katalizator –L-KARNITYNA, która transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów w szybszym tempie, gdzie mogą być beta - utlenione. (O beta-oxydacji możecie poczytać w internecie, pod hasłem beta-oxidation of fatty acids). Wiemy, że ten suplement działa i wcale nie jest drogi, no ale jaki z tego wniosek?
 
Reasumując to, dawka 750 mg B5 i 250 mg L-karnityny TRZY RAZY DZIENNIE stosowana, wystarczy żeby pozbyć się uciążliwych wyprysków na twarzy. Działanie jest o wiele lepsze od każdego innego domowego sposobu, cynku, magnezu czy nacierania oczu pieprzem lub innych znachorskich wymysłów. Dodatkowym plusem takiej kuracji jest gładsza skóra z mniejszymi porami. Każdy, kto rozsądnie podchodzi do tej problematyki, zauważył w tym momencie, że ta kombinacja skoro utlenia tłuszcz może być i nawet powinna, używana przy redukcji tkanki tłuszczowej bardziej niż sama L-karnityna, którą wciskają nam koncerny odżywek.
 
 
Ps. This was brutal for me. Really.

Autor

Dominik Mich
Dominik MichSpecjalista

INNE ARTYKUŁY AUTORA

DHEA A PROCES STARZENIA

W tym artykule zajmiemy się hormezą, ale zdecydowanie temat będzie dedykoway dla płci pięknej...

ARGININA, JEJ WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Większość trenujących osób nawet nie ma pojęcia jak poprawnie jeść, poprawnie zażywać suplementy czy..

SELEGILINA I JEJ ZASTOSOWANIE

Ostatnimi czasy interesują mnie leki czy to już dobrze znane, czy te mniej, którymi można opóźnić pr..

ZOBACZ TAKŻE

ENZYMY TRAWIENNE

Jest maj, ruszył sezon grillowy. Pomijając napoje, jakie wielu Polaków spożywa w czasie grillowania,..

STABILIZACJA - CZĘŚĆ TEORETYCZNA

W fizjoterapii, zwłaszcza w ostatniej dekadzie, można zaobserwować dynamiczny rozwój sposobów postęp..

KRÓTKA HISTORIA DOPINGU W SPORCIE

Wykorzystywanie substancji wspomagających w celu uzyskania przewagi nad rywalami, pojawiło się już p..

JAK SKUTECZNIE POPRAWIĆ CHWYT

Wiele ćwiczących osób ma problem ze słabym chwytem. Mała masa mięśniowa bądź krótkie palce i drobne ..

WSPÓŁCZESNA DEFINICJA DOPINGU

Etymologia słowa doping nie została ostatecznie wyjaśniona. Badacze wskazują na dwie możliwości. Wed..