Publikacje

SELEGILINA I JEJ ZASTOSOWANIE

Ostatnimi czasy interesują mnie leki czy to już dobrze znane, czy te mniej, którymi można opóźnić procesy starzenia na każdy możliwy sposób. Tym razem zajmiemy się SELEGILINĄ.
 
Co o tym leku na parkinsona mówi Wikipedia?
 
,,Selegilina stosowana jest w leczeniu choroby Parkinsona – silnie hamuje deaminację dopaminy'' - a jak wiemy dopamina, a dokladniej jej niedobór powoduje duże ''ubytki'' w mózgu. Kontroluje motorykę, a dokładniej jest bardzo ważna w procesach zachodzących w jądrach podstawnych wcześniej znanych jako - zwoje podstawne - czyli skupienie istoty szarej w obwodowym układzie nerwowym. Przecież wiemy dokładnie, jak działa mózg prawda?
 
O co chodzi z tą selegiliną?
 
Powszechnie uważa się, że selegilina wpływa na dlugowieczność dzięki swojej zdolności do hamowania enzymu MAO-B. MAO-B. Jest  to enzym usytuowany w zewnętrznej błonie mitochondrialnej. Katalizuje on deaminację utleniającą biogenne aminokwasy i ksenobiotyki,  odgrywając tym samym ważną rolę w katabolizmie neuroaktywnym i naczynioaktywnych aminokwasów w ośrodkowym układzie nerwowym i tkankach obwodowych, a najwięcej wlaśnie tej ww. dopaminy. Zniszczenie dopaminy w mózgu przez MAO-B zaczyna wzrastać w wieku okolo 45 lat i najbardziej zawyżone wyniki tych enzymów stwierdzono u pacjentów z alzheimerem i parkinsonem.
 
Ale..
 
Jeśli mózg kontroluje wszystko, czyli:
- poziom hormonów,
- funkcje systemu odpornościowego,
- procesy starzenia.
 
Łatwo, więc wywnioskować, że mózg jest również odpowiedzialny za procesy somatycznego starzenia. Selegilina może pomóc w zwiększeniu poziomu dopaminy, zwiększeniu poziomu antyutleniaczy, ale jak konkretnie działa w sposób ''ANTY-STARCZO''?
 
W 2006 roku naukowcy wykryli, że selegilina aktywuje czynnik transkrypcyjny genu zidentyfikowanego jako Nrf-2, który został opisany w badaniu, jako STRAŻNIK ZDROWIA I DLUGOWIECZNOŚCI.
 
W 2011 dalej wyjaśniano znaczenie tego genu, jako regulator aktywności i sygnalizacji komórkowej związanego z metabolizmem i długowiecznością. Dlatego uważam, że z czasem lek ten, który wart jest uwagi, będzie reklamowany i praktykowany jak powszechnie jest niskie dawkowanie aspiryny - a każdy powinien wiedzieć, co można zyskać od tej białej ''pigułki zdrowia''.


Co z tym wszystkim ma wspólnego powszechnie znana hormeza?

Dawkowanie selegiliny w dużych dawkach jest toksyczne, ale stosując ją w małych ilościach może przysłużyć się do wydłużenia żywotności. Dawkowanie uznane za standardowe w ''społeczeństwie długowieczności'' to 0,5-1,0 mg na dobę. Należy zauważyć, że jednym z metabolitów selegiliny jest L-metamfetamina i jeśli ktoś przechodzi testy w pracy, wojsku to może lepiej nie brać?

 
Źródła:
 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21031035
 
 

Autor

Dominik Mich
Dominik MichSpecjalista

INNE ARTYKUŁY AUTORA

DHEA A PROCES STARZENIA

W tym artykule zajmiemy się hormezą, ale zdecydowanie temat będzie dedykoway dla płci pięknej...

JAK SOBIE RADZIĆ Z TRĄDZIKIEM

Wielu ludzi podczas dojrzewania, na cyklach sterydowych lub podczas PCT boryka się z tłustą skórą, a..

ARGININA, JEJ WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Większość trenujących osób nawet nie ma pojęcia jak poprawnie jeść, poprawnie zażywać suplementy czy..

ZOBACZ TAKŻE

PRZYŚPIESZENIE LECZENIA KONTUZJI - PROTOKÓŁ RICE

Protokół RICE, to zbiór kilku prostych działań, które mogą być wykonane bez specjalistycznego sprzęt..

JAK SKUTECZNIE POPRAWIĆ CHWYT

Wiele ćwiczących osób ma problem ze słabym chwytem. Mała masa mięśniowa bądź krótkie palce i drobne ..

JAK DOKONYWAĆ ZMIAN W PLANIE TRENINGOWYM U PROFESJONALISTÓW

Nie ma sensu roztrząsać powodów dla których trzeba ćwiczyć z planem. Każdy, kto ma określone cele wi..

MARTWY CIĄG SUMO

Uwielbiane przez trójboistów ciągi sumo są tak naprawdę bardzo skomplikowane i ciężko się ich nauczy..

PRZYSIADY - ATG czy równoległe?

Który rodzaj przysiadów jest lepszy dla twoich kolan? Jedną z najczęściej słyszanych opinii na siło..